Kaplica w Zielonkach

pierwszy piątek miesiąca: 15.30

Odpust - 14 sierpnia, godz. 9.00

Historia powstania kaplicy

Budynek, w którym obecnie jest kaplica, został wybudowany przez mieszkańców Zielonek w 1936 roku z przeznaczeniem na remizę strażacką. Od 1945 roku po gruntownym remoncie stał się salą lekcyjną i przez krótki czas - mieszkaniem nauczycielki. Uczono w nim do 1974 roku. Inicjatorką renowacji budynku z przeznaczeniem na kaplicę była p. Józefa Sochacka oraz Henryk Skóra, Stanisław Konieczny i Tadeusz Sochacki. Pracami remontowymi kierował ówczesny wikariusz z parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie - ks. Tadeusz Śmiech, który był nie tylko organizatorem, doradcą, projektantem ale także duchową ostoją tego przedsięwzięcia. Wspólnie z mieszkańcami pracował fizycznie. Kaplica w Zielonkach pozostała w pamięci ks. Tadeusza do końca jego niezbyt długiego życia, o czym świadczy poniższy jego autorstwa wiersz:

"Tak pamiętam Zielonki

ukochane moje

i te modlitwy

wspólnie zanoszone

tam wracam często

jak na ziemie swoje

gdzie kiedyś przeżywałem

odwiedziny moje.

Pamiętam kaplicy

wspólne budowanie

która do dziś stoi

z uśmiechem Kolbego..."

W urządzaniu kaplicy ofiarnym mieszkańcom Zielonek pomagali także ziomkowie mieszkający w USA (rodzina Franczaków). Poświęcenia kaplicy dokonał 11 lipca 1982 roku ks. bp Stanisław Szymecki Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Przez kolejne lata kaplica była doposażana i upiększana przez mieszkańców Zielonek przy wsparciu kolejnych księży proboszczów: ks. Stanisława Warchali, ks. Władysława Siudaka i ks. Kazimierza Wierkowicza. Na przestrzeni trzydziestu kilku lat kaplica była wizytowana kolejno przez biskupów: Piotra Skuchę (1991 r.), Mieczysława Jaworskiego (1995 r.), Mariana Florczyka (2001 r.) i Kazimierza Ryczana (2010 r.). (Informacje za: Krystyna Podsiadło "Nasz Skarb - Kaplica. 30-lecie poświęcenia kaplicy i salki katechetycznej w Zielonkach").